(0312) 226 90 13
trende

Noter Nasıl Olunur?

Noter Nasıl Olunur?

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Türkiye’de merak edilen mesleklerden birisi de noterliktir. Binlerce insan noter olmak için sınavlara girmekte ve bölümler bitirmektedir. Noterlik mesleği Türkiye’de aranan mesleklerden biridir. Ancak birçok insan şu soruyu soruyor: “Noter Nasıl Olunur?”.

Noterlik için sürdürülmesi gereken pek çok süreç vardır. Öncelikle noter olabilmek için yasal bir geçmişinizin olması gerekir. Üniversitelerin noterlik için eğitim programı sunan hukuk fakültelerinde noter tasdikli dersler verilmektedir ve eğitim söz konusudur.

Noter olacaklar için devam edilmesi gereken ya da noter eğitiminin verildiği ayrı bir okul veya başka bir eğitim kurumu yoktur. Noter olmak için ise “noter stajı” çok gereklidir. Noter stajını tamamlayanlar “noter tasdikli sertifika” alırlar. Bu belge bir kez alındıktan sonra noter olmak için herhangi bir engel yoktur. Ancak noter olabilmek oldukça zorlu bir süreçtir. Ayrıca binlerce kişi noter olmak istese bile çok azı bu hayalini gerçekleştirebilmektedir.

Noter Olmak İçin Eğitim Şartları Nelerdir?

Noter olmak, birçok adımı içeren oldukça uzun bir süreci içerir. Eğitim düzeyi, staj süresi, bekleme süresi, çalışma süresi gibi ölçütler vardır. Bu koşullar hukuk fakültelerinde eğitim görürken noter adaylarının önemli şartlarındandır. En az 4 yıl avukat, hakim ve akademisyen olarak çalışmış 25 yaşını doldurmuş bireyler noter olabilir. Noter nasıl olunur için Adalet Bakanlığına başvurmak gereklidir.

Bakanlık uygun görürse noter adayları staj dönemi için belirli bir süre bekler. Noter olmak isteyenlere bekleme süresi bazen uzun süreler olabilir. Ayrıca noter olmak isteyenlerin yasal stajlarını tamamlayarak sertifika almış olmaları gereklidir.

Başvuru sahibi, noter olma yolundaki son adımlardan biri olarak Adalet Bakanlığı‘ndan Noterlik Belgesi almasıdır. Bu adım noter kanununda oldukça açık bir şekilde açıklanmıştır. Noter tasdikli belgesini aldıktan ve tüm şartları yerine getirdikten sonra noter tebligatlarını takip ediyor olmanız gereklidir. Noterlik başvuruları başlamasını takip etmeli ve kayıt olmalısınız. Onaylandıktan sonra noter olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Ancak noter nasıl olunur süreci çok uzun yıllar alabilir.

Noter Nasıl Olunur?

Noter nasıl olunur sorunuz için belirli şartları taşıyor olmanız şarttır. Bu koşullar içerisinde başvuru yapabilmeniz mümkündür. Bu şartlar arasında şunlar yer alır:

  • Noter olmada belirli bir yaş şartı vardır. Noter olacak kişinin en azından 25 yaşında olması
  • Noter olabilmek için en az süreyle 4 yıl avukat, hâkim ve savcı ya da akademisyen olarak çalışmış olmanız
  • Noter olmak isteyenlerin hukuk eğitimi almaları ve hukuk diplomasına sahip olmaları şarttır.
  • Noter olmada Adalet Bakanlığı’na başvurmanız gerekir.
  • Noter olabilmek için noter tasdik belgesine sahip olmanız gerekir.
  • Noter olabilmek için noter stajı yapmak gerekir.
  • Noter olabilmek için ilanların ve başvuruların takip edilmesi ve ilgili başvurunun onaylanmış olması gerekir.

Noterler Nerede Çalışır?

Noter tasdiki yasal işlemlerin yürütülmesinde görev alır. Bu nedenle yasal işlemlerin yapıldığı yargı bölgelerinde noterlerle görüşmek mümkün olur. Noterler Türkiye’nin her yerinde etkinlik gösteren meslek grupları arasındadır.

Noterler Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemeleri yanında Adalet Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Noter olmak demek, bu kuruluşların talebi üzerine yasal işlemlerini gerçekleştirmektir. Belirli bir alanda sadece bir noter bulunmaz. Bazı yargı bölgelerinde birden çok noter yer alabilir.

Noterler Ne İş Yapar?

Noterler, Türkiye’deki hukuk sisteminin işlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesinde yardımcı olan meslek grubudur. Noter nasıl olunur diye merak edenler Hukuk Fakültesi ve ardından yapılacak süreçlerin takibi ile gerçekleştirilir. Bu süreç sonunda noter tarafından yapılacak tasdikli işlemler malik statüsündedir. Yani mahkemede delil olarak kabul edilebilir. Ayrıca noterler, vatandaşlar ve hukuk arasında kurulan ilişkileri sağlar.

Noterler, vatandaşlara mahkemeye gitmeden hak ve menfaatlerini koruma ve güvence altına alma olanağı sağlar. Noter yasal bir güven mekanizması olarak hareket eder. Örneğin çizim, resim, yarışma programı noter gözetimi altında gerçekleşir. Bu itibarla noter olmak bu kuruluşlarda tanık, onay mekanizması ve güven mekanizması haline gelmektedir.

tabkoleji

30.05.2022
124
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?