(0312) 226 90 13
trende

Konsantrasyon Sağlamanın Yolları

Konsantrasyon Sağlamanın Yolları

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Bilindiği gibi herkes bir konu üzerine konsantrasyon sağlayarak çalışır. Ancak çalışırken sık sık odağınızın kaydığını hissedebilirsiniz. Emin olun bunu pek çok insan yaşar. Bu yüzden de herkes bu konuda sihirli bir formül aramaktadır. Ancak bu noktada bazı doğru bilinen yanlışlar vardır.

Bu yanlışların sebebi genelde insanların konu hakkında bilgisiz olmalarından kaynaklanır. Hatta birçok insan, konsantrasyon ne demek bilmemektedir. Dolayısıyla birçok kişi yaptığı işe konsantre olup olmadığını bilemez. Ancak biz bu yazımızda sizlere doğru bilinen yanlışlardan ve nasıl konsantre olacağınızdan bahsedeceğiz.

Konsantrasyon Nasıl Sağlanır; Dikkat Dağılması Kötü Değildir

Konsantrasyonu sağlamanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi öncelikle doğru bilinen yanlışları düzeltmektir. Bu nokta da yanlışların başında dikkat dağıtıcı unsurlar gelmektedir. Bilindiği gibi herkes, çalışırken dikkat dağıldığında verimliliğin düştüğünü söylemektedir. Ancak dikkat dağılmasının yani konsantrasyon bozukluğu dediğimi şeyin bir de pozitif etkisi vardır.

Burada değindiğimiz bozukluk bir hastalık değil anlık bir dağılmadır. Dolayısıyla tıbbi anlamda tedaviler için bu söylenenler doktor tavsiyesi olmadan uygulanmamalıdır. Bu noktadan hareketle sürekli olarak odaklanmış bir şekilde çalışmanın da zararları olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü böyle durumlarda çevremizdeki değişimlerin farkına varmayız ve tehditleri algılayamayabiliriz.

Örnek olarak konsantre bir şekilde çalışıp yangın alarmını duymadığınızı düşünün. Bu durum gerçekten de korkutucu sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla konsantrasyon olurken çevremizdeki dikkat dağıtıcı unsurlar en azından bazı zamanlarda önem kazanmaktadır.

Konsantrasyon Bozukluğu Nedir; Sessizlik En iyisi

Sizlere daha önce konsantrasyon nedir gibi bir açıklama yapmadık. Çünkü bu kavramın ne olduğunu ve ne için açıklandığını bildiğinizi varsaydık. Ancak kısaca açıklamak gerekirse bu durum bir zihin halidir. Yapılan işe tam olarak odaklanılan zaman olarak da açıklanabilir. Buradan hareketle sessizlik böyle durumlar için en önemli unsur olabilir.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda sessizlik ve konsantrasyon arasında bir ilişki bulmuşlardır. Çünkü bazı durumlarda yaptığınız işe yoğunlaşmanız ortam gürültüsü yüzünden baltalanabilir. Dolayısıyla bu durumda bir problem yaratmaktadır. Özellikle zihinden hesaplamalar gerektiren çalışmalarda ortam gürültüsü negatif bir etkiye sahiptir.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmada sessizliğin zihinden hesaplamaya pozitif bir katkısı olduğu gösterilmiştir. Dolayısıyla yüksek zihinsel faaliyet gerektiren çalışmalarda sessiz ortamlar tercih edilmelidir.

Konsantrasyon Artırıcı Bazı Sesler Daha Dikkat Dağıtıcı Olabilir

Odaklanma ya da konsantre olmanız açısından bir diğer önemli unsurda seslerin çeşitliliğidir. Bu noktada akustik açıdan karmaşık seslerin daha fazla dikkat dağıtıcı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu sesler içerisinde çok karmaşık bir yapı bulunmaktadır. Bu duruma ofis sesleri örnek verilebilir. Yani arka planda ofis gürültüsünün içerisinde yer alan konuşmalar, gürültünün kendisinden daha çok dikkat dağıtmaktadır.

Yine bilim insanları yaptıkları çalışmalar da bu etkileri göstermişlerdir. Benzer şekilde öğrenciler üzerinde de deneyler bulunmaktadır. Bilim insanları bu deneylerde, öğrencilerin çeşitli müzik türlerine göre konsantrasyon durumlarını incelemişlerdir. Deneyler sonucunda, araştırmacılar tarafından sesli olan müziklerin sessiz müzik türlerine göre daha fazla dikkat dağıttığı tespit edilmiştir.

Buradan hareketler özellikle sınava çalışan öğrenciler için uyarılar yapılabilir. Bu durumda öğrenciler odaklanmak istedikleri zaman konsantrasyon müzikleri tercih etmeliler. Ancak bu müzikler sözsüz müzikler olursa onlar için daha iyi olacaktır. Çünkü odaklanmaları kolaylaşacaktır.

Ancak Bazı İnsanlar Müziğin Konsantre Olmalarını Sağladıklarını Söylüyor

Eminiz böyle söyleyen birçok argümana sizde rastlamışsınızdır. Ancak yapılan araştırmalarda böyle bir sonuç bulunmamaktadır. Çünkü bu noktada da bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmaların bir tanesinde bilim insanları insanlara bir işi yaparken sevdikleri müzikle sevmedikleri müzik arasındaki farkı sormuşlardır.

İnsanlar sorulan soruya genelde sevdikleri müzikleri dinlerken daha başarılı oldukları yönünde cevaplar vermişlerdir. Ancak konsantrasyon için bu çıkarım doğru değildir. Çünkü bilim insanlarının sonuçlarına göre insanların verdikleri cevaplar onlar için doğruyu yansıtmamaktadır.

Deneylerden çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcıdır. Çünkü müzik ve konsantrasyon arasındaki ikili ilişki beklenildiği gibi değildir. Bu noktada müzik, beğeniden bağımsız olarak performansı eşit derecede bozma eğilimindedir. Dolayısıyla yapılan bağımsız çalışmalarla insanların söyledikleri örtüşmemektedir. Ancak yine de sizin için bu durum geçerli olmayabilir, kim bilir?

Konsantrasyon İlacı Yerine Kafede Çalışmaya Çalışın

Daha önce sizlere ofis ortamlarında yaşanan konsantrasyon sorunlarından bahsetmiştik. Bildiğiniz gibi ofisin uğultulu gürültüsü orada ses olmasından daha iyi sonuçlar doğurabiliyordu. Şimdide sırada kafelerle ilgili bir tespit var. Bu durumda yine ofis ortamlarına benzer olarak odaklanmayı arttırcı faktörlerle dolu olabilir.

İnsanlar özellikle bir işe odaklandıklarında eğer ani bir ses olmazsa bu odaklanma durumlarını devam ettirebiliyorlar. Ancak kafeler bu gibi durumlar açısından hem iyi hem de kötü mekanlar. Yani eğer kafelerde aniden bir bardak ya da tabak kırılması olmazsa bu durum sizin için iyi. Çünkü ortamın uğultusu yine ofis ortamlarına benzer olarak devam etmektedir.

Ancak tabi ki de bunun uzun dönemli konsantrasyonu nasıl etkilediği hala bir soru işaretidir. Çünkü insanlar çevrelerini değiştirir ve aynı zamanda ona uyumda sağlarlar. Dolayısıyla yeni ortamlarda çalışmak her zaman riskler içerir. Buradan hareketle de yeni alışkanlıklar geliştirilebilir.

Kapanmalar Konsantrasyon Açısından Nasıl Etki Yaptı?

Hepimizin bildiği gibi Covid-19 Pandemisi geçtiğimiz 2 sene içerisinde biz insanlar üzerinde çok büyük etkiler yaptı. Bunlardan bir tanesi de iş hayatında yaşanan gelişmeler oldu. Dolayısıyla iş dünyasında çok farklı çalışma modelleri zaman içerisinde gündeme geldi. Ancak bu kapanmaların konsantrasyon açısından belki de pozitif bir önemi olabilir.

Çünkü kalabalık ortamlarda çalışan insanların dikkatlerinin daha fazla dağılma olasılığı mevcuttur. Bu durumda gündelik hayatımızı etkileyen birçok işyeri için geçerlidir. İlk olarak akla bankalar, ofisler ve şirketler gelmektedir. Ancak bu durum yukarıda verilen kafe örneğine benzemektedir. Tıpkı oradaki gibi burada da kapanmaların uzun dönem etkileri hakkında soru işaretleri bulunmaktadır.

Dolayısıyla bunu için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler psikolog eşliğinde çalışmaktan tutun da kulaklıkla çalışmaya kadar geniş bir uğraşı kapsamaktadır. Çünkü kapanmaların getirdiği psikolojik yansımalar insandan insana konsantrasyon anlamında değişiklik göstermektedir. Bunun sonuçlarını ise ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

Daha İyi Konsantrasyon Olmayı Öğrenin

Genel de birçok insan nasıl daha iyi konsantre olabilirim diye kendi kendilerine sormaktadır. Burada anlaşılması gereken bir nokta vardır. Bu da insanların konsantre oluş yeteneklerinin farklı oluşudur. Özellikle çalışma belleği iyi olan insanlar bu alanlarda çok başarılıdır. Çalışma belleğinden kasıt ise verileri kısa dönemliğine depolayabilen ve işleyebilen insanlardır.

Ancak tabi ki de diğer insanlar içinde birçok alternatif yöntem vardır. Bunlardan biri de çalışma egzersizleridir. Bu tarz egzersizler yaparak sizde bu yeteneğinizi ve özelliğinizi geliştirebilirsiniz. Dolayısıyla konsantrasyon aynı zamanda arttırılabilen de bir şeydir.

Çalışma belleğinizi arttırmanın ve güçlendirmenin çeşitli yolları olduğunu söylemiştik. Bunlardan bir tanesi de sayı hafızası denilen bir durumdur. Bu teknik içerisinde öncelikle aklınızdan sıra ile dizilmiş 5 sayıyı tutmayı deneyin. Daha sonra ilerleyen aşamalarda bu sayıları 6’ya çıkararak ilerleyin. Bu şekilde sizde konsantrasyon için gerekli beceriyi kazanabilirsiniz.

Yetişkinlerde Konsantrasyon Bozukluğu Önlemek İçin Bildirimleri Kapatın

Görüldüğü gibi konsantrasyon olmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak işin özü insanda bitmektedir. Çünkü uzun süre boyunca konsantre olmak istiyorsanız eğer yapmanız gereken önemli bir şey bulunmaktadır. Bu önemli nokta, hayatınızı gereksiz yere zorlaştıracak şeylerden kaçınmanızdır. Örnek olarak telefonunuza gelen bildirimleri kapatabilirsiniz. Hatta gerekirse telefonunuzu bile kapatabilirsiniz.

Ayrıca işlerinize başlamadan önce kahve içmek de iyi gelecektir. Çünkü kahvenin odaklanmayı arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bunlar haricinde çalışmanız sırasında belirli aralıklarla ara vermek de odaklanmanızı arttıracaktır. Yine ilginç şeylere odaklanmaya çalışmak basit şeylere odaklanmaktan daha çok ilginizi çekeceği için bu konu üzerine yoğunlaşma süreniz uzayacaktır.

Buradan hareketle beynin sıkıcı şeylere uzun süre boyunca odaklanması zordur diyebiliriz. Bu durum hem fiziksel hem de mental bir yorgunluk getirecektir. Dolayısıyla konsantrasyon arttırmak için yapmanız gereken adımlar basittir. Sağlıklı ve düzenli bir hayatla sizde bu becerinizi ve özelliklerinizi kolayca geliştirebilirsiniz.

 

tabkoleji

31.01.2022
43
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?