(0312) 226 90 13
trende

Yazılım Mühendisliği Nedir, Nasıl olunur? Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım Mühendisliği Nedir, Nasıl olunur? Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Son dönemlerde dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan yazılım mühendisliği nedir, nasıl olunur, görevleri nelerdir merak ediyor musunuz? Bu yazımızda yazılım mühendisliği hakkında bilgilere yer verirken devlette, özel sektörde maaşları ne kadardır, Dünyada Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Gibi soruların da cevaplarını paylaşacağız.

Yazılım Mühendisi Ne Demek?

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), kısaca yazılımlar ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu işle uğraşan insanlara yazılım mühendisleri denilmektedir. Belirli programlama dilleri kullanarak kullanıcıların ihtiyaçları da gözetilerek oluşturulacak yazılımın yapısını ve tasarımını inceler, düzenler veya çeşitli programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler.

Yazılım mühendisleri, genel olarak son kullanıcı hedefli çalışmalar gerçekleştirir. Genel anlamda yazılım mühendisi, son kullanıcıların gereksinimlerini de hesaba katarak yeni yazılımlar meydana getirir veya hâlihazırda kullanılan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirir.

Yazlımlar bugün bilgisayarlarımızın, televizyonlarımızın, akıllı cihazlarımızın hatta otomobillerimizde dahi kullanılmaktadır. Bu yazılımlar, yazılım mühendislerinin çalışmaları sonucu meydana gelmektedir. Yazılım mühendisleri sayesinde bu karmaşık görünen teknoloji, son kullanıcıya kadar indirgenerek basit ve kullanışlı hale getirilmektedir.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım Mühendisi olmak için, lise eğitiminden sonra YKS sınavına girerek, ilgili bölüme yerleşmek için yeterli puanı almak ve Yazılım Mühendisliği bölümü olan Yurt içi veya yurtdışı herhangi bir üniversiteye yerleşerek 4 yıllık üniversite öğrenimini lisans derecesiyle tamamlaması gerekmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak son kişilerin ihtiyaçlarını analiz ederek, anlamaya çalışır. Yaptığı analizler sonucunda kullanıcılar için en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın iskeletini planlar. Ana hatları belirlenen yazılımın kodlama aşamasında uzman programcılar ile birlikte yazılımı tamamlayıp son kullanıcıya gerekli eğitimleri vererek işi teslim eder. Ayrıca kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla da ilgilenmektedirler.

Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Özel sektörde yeni mezun olmuş ortalama bir yazılım mühendisi genelde asgari ücretin biraz üstü bir maaşla ile işe başlamaktadır. Ancak sektörde biraz tecrübe kazanarak kendini geliştirebilen, ortalama 5 yıl tecrübesi olan bir yazılım mühendisi yaklaşık olarak 7000-14000 TL arası maaş alabilmektedir.

Bu rakamlar özel sektörde çalışan ve yönetici konumunda olan tecrübeli bir yazılım mühendisi için 15-20 bin TL bandına da ulaşabilmektedir. Uzman yazılım mühendislerinin günümüzde 50 bin TL civarında kazanabildikleri de bilinmektedir.

Devlet kurumlarında yeni göreve başlayan bir yazılım mühendisi ise kurumların ek ödeme(Mesai vb.) durumlarına göre değişmekle beraber, yaklaşık 7-8 bin TL arası bir maaşla işe başlamaktadırlar. Bu rakam çalışılan kuruma, çalışanın mesaiye kalma durumuna göre biraz daha yükselebilmektedir. Ayrıca proje bazlı, freelance olarak çalışan yazılım mühendisleri de vardır.

Dünyada Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendisliği dünyanın en popüler meslekleri arasında gösterilmektedir. Bu sebeple dünyada maalesef hemen her sektörde olduğu gibi ülkemize göre daha fazla kazanmaktadırlar. Bu durum pek çok yazılım mühendisinin beyin göçü yapmasına sebebiyet vermektedir. Aşağıda dünyada bazı ülkelerde yazılım mühendislerinin yıllık ortalama maaşlarını görmektesiniz.

 • ABD yıllık 120.000 Dolar
 • İsviçre yıllık 100.394 Dolar
 • Yeni Zelanda yıllık 56,228 Dolar
 • Norveç yıllık 74.402 Dolar
 • Danimarka yıllık 82.582 Dolar
 • Birleşik Krallık yıllık 52.396 Dolar
 • İsveç yıllık 61,652 Dolar
 • Almanya yıllık 70,263 Dolar
 • Hollanda yıllık 64.225 Dolar
 • Finlandiya yıllık 59.303 Dolar
 • Avustralya yıllık 63,667 Dolar
 • Fransa yıllık 56.608 Dolar
tabkoleji

29.03.2022
68
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?