(0312) 226 90 13
trende

Deprem Anında Neler Yapmalıyız?

Deprem Anında Neler Yapmalıyız?

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Depremler, hem ülkemizde hem de Dünya’da çok sık meydana gelen doğal afetlerden bir tanesidir. Tarihte pek çok kez son derece şiddetli depremler meydana gelmiş ve maalesef bu depremler sonucunda çok sayıda insan hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. Hal böyle olunca, insanlar depremlerdeki can ve mal kaybını en aza indirebilmenin yolunu aramış ve çeşitli önlemler geliştirilmiştir. Bu önlemlerden pek çoğu son derece yararlı olmuş ve hem ülkemizde hem de Dünya genelinde, depremler esnasında yaşanan kayıplar geçmişe oranla bir nebze daha azaltılmıştır. Peki, deprem anında ne yapmalıyız? Deprem öncesi ne gibi önlemler alınmalıdır? Deprem esnasında yapılan en bariz hatalar nelerdir? Gelin bu soruları birlikte hep birlikte cevaplayalım.

Deprem Anında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Depremler, son derece ağır sonuçlara sebebiyet verebilen doğal afetler olduklarından dolayı deprem anında neler yapmalıyız sorusunun cevabı, son derece kritik bir öneme sahiptir. Deprem esnasında yapılması gereken en temel şey, sakinliğimizi korumaktır. Tarihte meydana gelmiş olan depremleri incelediğimizde, büyük çoğunluğunda yaşanan can kayıplarının, depreme maruz kalan insanların telaşlı şekilde hareket etmesi nedeniyle de yaşanabildiğini tespit etmekteyiz. Dolayısıyla bir deprem esnasında öncelikle sakinliğimizi korumak, bizleri hayata bağlayan ilk ve en temel adım olacaktır. Bunun ardından yapılması gereken en temel şeylerden bir tanesi, depreme yakalanmış olduğumuz binaları terk ederken kesinlikle asansörleri kullanmamaktır. Binaları terk etme esnasında merdivenlerden dikkatli ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde inmek, asansörlerde yaşanabilecek olası bir kazaya maruz kalmamamızı sağlayacaktır. Eğer binayı terk edebilme şansımız yoksa içerisinde bulunduğumuz ev veya odadaki en güvenli konum hızlı bir şekilde tespit edilmeli ve başımızı olası bir darbeden koruyacak şekilde pozisyon alarak, depremin sona ermesi beklenmelidir. Bu esnada üzerimize düşebilme ihtimali olan her türlü eşyadan uzak durulmasına özen gösterilmeli ve hatta bu eşyalar, deprem öncesinde alınması gereken önlemler yerine getirilerek, duvarlara sabitlenmelidir.

Deprem Öncesinde Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Deprem anında neler yapmalıyız sorusunun cevabı kadar, deprem öncesinde ne gibi önlemler alınmalıdır sorusunun cevabı da son derece önemlidir. Zira depremde hayat kurtaran en önemli adımlardan bir tanesi, deprem ihtimaline karşı önceden alınmış olan tedbirlerdir. Bu tedbirlerden bazıları; devrilme ihtimali olan yani deprem esnasında bizleri yaralama ihtimali olan eşyaları duvarlara sabitlemek, doğal afet çantası oluşturmak, mümkünse deprem tatbikatı yapmak ve uzmanların deprem öncesi önlemler ile alakalı belirtmiş olduğu diğer noktaları araştırarak bunları dikkatle uygulamaya dökmektir. Binalardan tahliye olma işlemi esnasında asansörlerin kesinlikle kullanılmaması ve deprem esnasında paniğe kapılmamak için deprem hakkından önceden bilgi edinilmesi, deprem öncesinde alınabilecek diğer kritik önlemler olarak gösterilebilir.

Deprem Esnasında Yapılan En Bariz Hatalar Nelerdir?

Deprem esnasında yapılan bariz hatalar, yıkıcı etkisi çok da fazla olmayan bir depremin dahi can kayıplarıyla sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden deprem anında neler yapmalıyız sorusunun cevaplarından bir tanesi de deprem esnasında yapılan hataların doğru tespit edilmesi ve bu hatalara düşülmemesi durumudur. Deprem esnasında telaşla camlara ve asansörlere yönelmek, depremin herhangi bir zarar vermeyeceğini düşünerek önlem almadan bina içerisinde gereksiz yere beklemek, doğal afet çantası oluşturmamak ve üzerimize yıkılma ihtimali olan eşyaların yakınlarına sığınmak gibi durumlar, deprem esnasında yapılan en bariz hatalardan bazılarıdır.

Depremler, önlemler sayesinde zararsız şekilde atlatılabilme ihtimali son derece yüksek olan bir doğal afet türüdür. Dünya’da bu önlemleri en doğru şekilde hayata geçirerek, çok şiddetli depremleri dahi herhangi bir can kaybı yaşamadan atlatabilen ülke örnekleri mevcuttur. Dolayısıyla deprem anında neler yapmalıyız sorusu, her bireyin aklına getirilmeli ve insanlar bu doğal afet ile alakalı olarak detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bilinçlendirme çalışmalarının doğru bir şekilde yürütülmesi ve gerekli tedbirlerin eksiksiz şekilde uygulanması, depremlere karşı bizleri hayata bağlayacak ve olumsuz tablolarla karşı karşıya kalma ihtimallerimizi de azaltacaktır.

tabkoleji

06.03.2022
63
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?