(0312) 226 90 13
trende

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Bilgisayar mühendisi nasıl olunur sorusu teknoloji alanında hevesli olan herkesin aklındaki sorunlardandır. Günümüzde sıkça görüldüğü üzere yapılan yazılımların yüksek fiyatlara satılması, yazılımcıların popülaritesinin artması ve artık çoğu meslekte yazılımın temel gereklilik olması bu sorunun sorulmasındaki temelde yatan gerçeklerdir. Günümüzün ve geleceğin mesleği olarak görülen bilgisayar mühendisi olmak için belirli çalışma koşullarını göze almak gerekir.

Meslek seçiminde hedefe alınan mesleğin ne iş yaptığı ve nasıl şartlar istediği incelenmelidir. Aksi takdirde işini sevmeyen insanların olduğu bir topluluk meydana gelir. Bilgisayar mühendisleri özellikle yazılım başta olmak üzere teknolojinin hemen hemen her alanına hakim olmalıdır. Uzun süre oturup bilgisayar başında çalışmayı göze almalıdırlar. Bir değil birkaç programda uzmanlıklarının olması iş yapabilme esnekliği beraberinde getirecektir. Ayrıca bilgisayar mühendisliği sadece okullarda ya da üniversitelerde değil aynı zamanda uygulama alanlarında öğrenilen bir meslektir.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Bilgisayar mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği bölümü mevcuttur. Bu bölümleri tercih etmek için üniversite sınavından sayısal bölüm puanı üzerinden tercih yapılmaktadır. Farklı fakülteler altında olsalar da bilgisayar mühendisliği bölümü olan istediğiniz üniversiteyi seçip eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Bölüm ve üniversite seçerken bölümdeki hocaların çalışma alanlarına dikkat etmeniz önem arz etmektedir. Bilgisayar mühendisliği için üniversite seçmeden önce bölüm hocalarının çalışma alanlarına bakabilirsiniz.

Her ne kadar kamuda mezun olduğunuz üniversitenin diplomasının önemi olmasa da özel şirketler belirli üniversite mezunlarına iş garantisi vermektedirler. Bunun için üniversite seçmeden önce kararınızı iyi vermeniz gerekmektedir.

Bunun dışında üniversite okumasanız dahi kendinizi bu alanda geliştirdiğiniz takdirde yine herhangi bir özel sektör alanında kendinize yer bulabilirsiniz. Unutmayın ki günümüz dünyasında teknolojinin çok gelişmesi ve yazılım olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bilgisayar mühendisi olmadan önce bilmeniz gereken bir gerçek daha var. Her ne kadar işinizi severek yapsanız da günümüz şartlarında dolgun bir maaş işinize iyi odaklanmak için gereklidir. Hem geçim derdi olmadan hem de mesleğe karşı motivasyonu geliştirmek için aylık geliri de meslek tercihleri dahil etmek gerekir. Mühendis maaşları özel sektörde ve kamuda farklılık göstermektedir.

Kamuda bir mühendis 13.000-17.000 ₺ maaş alırken özel sektörde ise 12.000 ₺ başlayan fiyatlarla maaş almaktadırlar. Özel sektörde üst limitin olmaması bahsetmiş olduğumuz gibi özel sektörün kendine ait avantajlıdır. Hazırlamış olduğunuz bir yazılımın yüksek fiyattan satılması, etkileşimi fazla olan bir şirkette yüksek meblağlarda hizmet sunulması ve kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ile ilgili olarak maaşınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

tabkoleji

09.06.2022
151
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?