(0312) 226 90 13
trende

Sınava Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sınava Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Üniversite sınava hazırlık süreci, evlenmek, yeni bir işe başlamak, emekli olmak, işten ayrılmak, yeni bir kariyer süreci gibi olağan yaşam tarzından geçiş dönemlerinde tüm bireyler kaygı, stres, zorluklar yaşar ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyar. Bu nedenle değişen yaşam koşulları karşısında adaptasyon, öğrenme ve kabullenme yetenekleri birey için oldukça koruyucudur.

Sınava Hazırlık Süreci Nasıl Yönetilir?

Üniversiteye giriş için Batıkent özel liseler de sınava hazırlık süreci, pek çok yaşam durumu değişimi gibi birçok gencin psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Bu dönemde gençler kendilerini zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak yoran birçok sorunla baş etmeye çalışırlar. Bazen çocuk, bazen genç muamelesi görseler de artık genç yetişkin konumuna girmişler ve hayatları hakkında önemli tercihler almışlardır. Yükseköğrenim için sınava hazırlık süreci içerisinde gençlerin nitelikli bir sınav süreci geçirmesi ve psikolojik olarak rahat olmaları için şu maddelere dikkat etmesi gerekir:

1. Kaygınızın Sebeplerini Keşfedin!

Sınav kaygı düzeyiniz çok yoğunsa, öncelikli olarak kaygınızın altında yatan nedeni öğrenmelisiniz. Bu aşamada desteğe ihtiyacınız varsa psikolojik destek almakta gecikmeyin. Sınav kaygısı yaratan nedenlerin çoğu, bir kişinin akademik performansının ötesinde sınava zihninde yüklediği anlam, kariyer seçimlerindeki belirsizlik, kariyer seçiminde aile kararları, şehir değiştirme endişesi gibi durumlardır.

Bu durumda kişinin mizacı, ailenin değişen ekonomik koşullarıyla ilgili kaygısı ve ailenin ekonomik durumuna karşı sorumluluk hissetme gençleri daha çok kaygılandırmaktadır. Sebebini anladıktan sonra, endişenizle baş etmek çok daha kolay olacaktır.

Bunu kendiniz başarmakta zorlanıyorsanız, Batıkent koleji kapsamında hayatınızdaki en önemli geçişlerden biri olan üniversite sınava hazırlık süreci içerisinde profesyonel desteklerden yararlanabilirsiniz.

2. Amaçlarınızı Oluşturun!

Amaç eksikliği en büyük motivasyon eksikliğidir. Bir amacınız bulunmadan etkili bir şekilde çalışmak zordur. Öncelikle amaç olmadan kendinizi organize edemezsiniz, ilerleyemezsiniz ve verimli olamazsınız. Hangi mesleği yapmak istediğinizi, hangi mesleklerin ilgi, yetenek, bilgi ve beklentilerinize uygun olduğunu belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu sınava hazırlık süreci kariyer tavsiyesi de almanız yararlı olacaktır.

3. Gelecek İçin Hayal Edin ve Amaçlarınızı Somutlaştırın!

Meslek tercihinizi, hatta girmek istediğiniz üniversiteyi ve nerede yaşayacağınızı belirlediyseniz, şu an hayal kurmanın zamanı. Bu üniversite içinde vakit geçirdiğinizi, harika arkadaşlıklar kurduğunuzu, verimli ve mutlu bir üniversite hayatı yaşadığınızı ve bulunduğunuz yerde harika zaman geçirdiğinizi hayaller içinde yaşayın. Bu hayaller sınava hazırlık süreci için önemli kolaylaştırıcılardan birisi olacaktır.

Hayaller için temsil edici resimler oluşturun ve sık görebileceğiniz yerlere asın ve motive olun, ayrıca bilgisayarınız veya telefonunuz için duvar kâğıtları da yapmanız mümkündür. Bu görsel şölen, kendinizi yorgun hissettiğinizde veya motivasyonunuzu kaybettiğinizde yeniden enerji toplamanız için size ilhamın kapılarını aralayacaktır.

4.Hayal Panonuz İçine Kendinizle İlgili Olumlu Cümleler Ekleyin!

Kendinizi iyi hissettirecek ve harekete geçmenizi sağlayacak cümleleri belirleyin ve bu cümleleri bir tahtaya ya da renkli kâğıtlara çarpıcı renk ve tarzlarda yazın. Ve günlük olarak olumsuz duygu ve düşüncelere kapıldığınızda, bunlara bakarak cümleleri gözden geçirin.
Nefes egzersizleri hala sınava hazırlık süreci için çok basit görünüyor ve etkileri birçok kişi tarafından gözden kaçırılıyor. Nefes egzersizleri kendinize yapabileceğiniz iyiliklerden en önemlisi olacaktır. Nefes egzersizlerini sınava hazırlık dönemlerinde kullanabilirsiniz.

5. Öğrenme sürecinde zamanı iyi değerlendirin!

Zamanınızı verimli kullanamadığınız zaman, öğrenme sürecinden beklediğiniz sonuçları alamazsınız ve ders dışı etkinlikler için de zamanınız olmaz. Zamanı etkili şekilde kontrol ettiğinizde hem daha üretken olabilir hem de kendinize zaman kazandırabilirsiniz. Bu durum ise özellikle sınava hazırlık süreci üzerinde olumlu etkide bulunur. Hangi işi yaparsanız yapın, her zaman en iyi potansiyelinizi ortaya çıkaracak biçimde çalışarak ve etkin zaman yönetimi becerisi ile başarıya ulaşacaksınız.

6. Motivasyon Kaynaklarından Yararlanın!

Başarı hikayeleri okuyun, motivasyon filmleri izleyin, düzenli olarak sizi eğlendirecek yazılar, filmler ve videolar takip etmek için zaman ayırın. Eğlenmek enerji düzeyinizi artırır ve olumsuz duygularınızı bulanıklaştırır. Şunu unutmayın, sınava hazırlık süreci bitecek! Bu aşama hayatınızın sonuna kadar devam etmeyecek.

7. Molalar Verin!

Çalışma planını etkilemeyecek zamanlarda mola zamanları oluşturun. Araştırmalar, çalışma süresi ne kadar uzun olursa, iş verimliliğinin o kadar düşük olduğunu ve odağı kaybetmenin o kadar kolay olduğunu gösteriyor. Sırf çalışma alanınızda uzun süredir oturuyor olmanız, çok çalıştığınızı göstermez. Sınava hazırlık süreci içinde çalışma programı içine iyi şekilde dinlenebileceğiniz mola anları belirlemelisiniz.

8. Sonuçlarınızı Değerlendirin!

Günün sonunda ne kadar çalışma süresi harcadınız, kaç doğru cevap ve kaç hatanız var, kaç kez ara kullandınız, gibi sonuçların değerlendirmesini yapmalısınız. Zorlanmış olduğunuz konuların sayısı, öğrendiğiniz yeni konuların sayısı ve daha fazla geliştirmeniz gereken sonuçları ayıklayın ve bu sonuçları görselleştirin. Sonuç değerlendirmesi sınava hazırlık döneminin öz değerlendirmesi niteliğinde olacaktır.

Sizi motive etmek için bu sonuçları yazabilir veya bilgisayar programlarında kullanabilirsiniz. Günlük olarak elde ettiğiniz sayısal değerleri kesinlikle güncel tutun ve zaman zaman fotoğraf çekerek veya duvara asarak kaydettiğiniz ilerlemeyi tekrar kontrol edin.

Batıkent Özel Liseleri Sınava Hazırlık Süreci Etkin Yönetim Sunuyor

Sınava hazırlık süreci düşünüldüğünde Batıkent özel liseler bir adım daha öne çıkıyor diyebiliriz. Batıkent özel lise fiyatları düşünüldüğünde ortaya çıkan endişelere karşılık kaliteli lise eğitimi ve profesyonel sınava hazırlık süreci için çocuklarınıza doğru yatırımı yapmanız önem arzeder. Tab Eğitim kurumları olarak Sizin için geleceği planlayıp kazandırıyoruz!

tabkoleji

02.05.2022
44
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?