(0312) 226 90 13
trende

En Önemli Edebi Eserler Nelerdir? Dünya Tarihinin En Önemli 10 Edebi Eseri

En Önemli Edebi Eserler Nelerdir? Dünya Tarihinin En Önemli 10 Edebi Eseri

Notice: Undefined index: _wpupa_attachment_id in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/u445835425/domains/tabkoleji.k12.tr/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 90

Dünya genelinde ün yapmış en önemli edebi eserler herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardır. Bu kadar ün kazanmalarının da elbette birçok nedeni vardır. Gerek birbirinden farklı ve ilginç konuları ile gerekse anlatım tarzlarıyla yıldızı parlamış bu eserler, 7’den 70’e herkesin severek ve ilgiyle okuduğu eserlerdir.

Tüm Dünyada Bilinen Gelmiş Geçmiş En Önemli Edebi Eserler

Tüm zamanların en çok konuşulmuş ve dünya çapında en önemli edebi eserler haline gelmiş bu muhteşem başyapıtlar, okuyucunun aklından hemen silinmeyecek türden. Okuduğunuz andan itibaren düşüncelerinizi değiştirmeyi başaracak ve ruhunuzda derin izler oluşturacak bu başyapıtları, henüz okumadıysanız mutlaka okumalısınız.

Dünyanın En Popüler ve En Önemli Edebi Eserler Listesi

  • İlahi Komedya
  • Hamlet
  • Sefiller
  • Suç ve Ceza
  • Tom Amca’nın Kulübesi
  • 1984
  • İlyada
  • Bin Bir Gece Masalları
  • Romeo ve Juliet
  • Beyaz Kale

1. İlahi Komedya – Dante Alighieri

ilahi komedya

Sanatsal anlama bir şaheser olan İlahi Komedya’yı duymayan yoktur. Meşhur İtalyan düşünür Dante’nin kaleme aldığı bu muhteşem yapıt “Cennet”, “Cehennem” ve “Araf” olmak üzere 3 ciltten oluşmaktadır. Yazılışında kullanılan dili, kurgusal yolculuğu ve muhteşem betimlemeleri okurken kendinizden geçmeniz için yetecektir. Mutlaka okunması gereken İlahi Komedya, şüphesiz en önemli edebi eserler arasındadır.

 

2. Hamlet – William Shakespeare

İngiliz şair William Shakespeare’in en meşhur ve ölümsüz eserlerinden biri olan Hamlet, dünya çapında da en önemli edebi eserler arasındadır. En çok da “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu” tiradıyla akıllarda kalmıştır. 16. Yüzyılda yazılmış olmasına rağmen bugün hala severek okunmaktadır.

 

3. Sefiller – Victor Hugo

Bilinen en iyi edebi eserler arasında olan Sefiller, ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun en meşhur eseridir. Oldukça etkileyici olan başyapıt, okuyanları çabucak tesiri altına alıyor. Muhteşem kurgusu sayesinde bir kez bile sıkılmadan tek solukta okuyabileceğiniz bu muhteşem eser, yıllar geçse de hep aynı tadı vermeye devam edecek gibi görünüyor.

 

4. Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Rus Edebiyatının kült romanlarından biri olan Suç ve Ceza, Raskolnikov adlı bir adamın iç dünyasına doğru seyahat etmenizi sağlıyor. Genç adamın işlediği cinayet ve daha sonrasında zihninden geçenlerin konu alındığı bu muhteşem roman, diğer edebi eserler arasından pek çok yönüyle sıyrılmayı başarıyor.

 

5. Tom Amca’nın Kulübesi – Harriet Beecher Stowe

Yayınlandığı ilk günden beri derin yankı uyandıran roman, dünya edebiyatı klasiklerindendir. Abd tarihine damgasını vuran ve politik konusu sayesinde tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başaran roman, devrimci bir özellik taşımaktadır. Amerika’nın siyah ve beyaz ayrımcılığına ve utanç verici köleliğe değinen Tom Amca’nın Kulübesi, siyahilerin çektiği acıları ve uğradıkları haksızlıkları konu edinir.

 

6. 1984 – George Orwell

Yine herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bir diğer kitap 1984’tür. İlk okunmaya başlandığında okuyucuya oldukça uzak ve uçuk bir distopya anlatılıyor gibi görünse de daha sonra günümüzde hemen her yerde karşılaşılan pek çok şey göze çarpmaya başlıyor. Bir defa okunduktan sonra bir daha asla eskisi gibi düşünemeyeceğiniz bu roman, dünya genelinde de en önemli edebi eserler arasındadır.

 

7. İlyada – Homeros

Tarihi değiştiren edebi eserler arasında yerini alan bir kitaptır İlyada. Antik Yunan medeniyetinde yaşayan Homeros’un kaleme aldığı bu muhteşem destan, üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala severek okunmaktadır. Troya Savaşları’nın bir kısmının anlatıldığı eserde, oldukça gerçekçi bir bakış açısına rastlamak mümkün. Hem döneminde hem de günümüzde adeta gerçeğe ışık tutan bir eser niteliğindedir.

 

8. Bin Bir Gece Masalları – Antoine Galland

Yazarı bilinmeyen bu anonim eser, uzun yıllar boyunca severek okunmuş ve ünümüzde hala okunmaya devam etmektedir. Doğu ile ilgili oldukça önemli bir kaynak niteliğinde ki eserde ustalıkla işlenmiş bir kurgu vardır. Kitapla ilgili oldukça etkileyici bir rivayet de bulunmaktadır. Söylenene göre Bin Bir Gece Masalları’nı baştan sona okuyan kişinin öleceğine inanılır. Elbette ki bu gerçekliği olmayan fakat çekiciliği arttıran bir söylemdir.

 

9. Romeo ve Juliet – William Shakespeare

Edebiyat bilinmesi gereken eserler arasında ilk sıralarda gelen Romeo ve Juliet, William Shakespeare’nin en meşhur yapıtlarından biridir. Duygusal kurgusu ve romantik olay örgüsü ile tüm dikkatleri üzerine çeken bu ünlü tiyatro oyunu, en önemli edebi eserler arasındadır. Aşkın en güzel anlatıldığı ve aşkı delicesine hissettiren bu muhteşem eserde Romeo ve Juliet’in dillere destan aşkına tanık olacaksınız…

 

10. Beyaz Kale – Orhan Pamuk

Günümüz Türk yazarlar ve eserleri arasında dünya çapında ün kazanmış olan yazarımız Orhan Pamuk’un, kendisine Nobel Edebiyat Ödülü getiren kitabıdır Beyaz Kale. Yazar kitapta Doğu ve Batı arasındaki benzerlik ve farklara değinmektedir. Postmodern romanların ortak özelliklerinden biri de okuyucuyu romana dahil etmektir. Kitap bu yönden oldukça başarılı bir şekilde yazılmış ve en önemli edebi eserler arasına girmeyi başarmıştır.

tabkoleji

31.03.2022
151
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
TAB Koleji
TAB Koleji
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?